Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Pokoju
w Żarkach Letnisku


Projekty edukacyjne w roku szkolnym 2017/2018

16 lutego 2018 r., uczniowie klasy trzeciej gimnazjalnej przedstawili projekty edukacyjne. W tym roku szkolnym zrealizowano pięć projektów: z historii, wiedzy o społeczeństwie, języka angielskiego, geografii, wychowania fizycznego. Koordynatorami projektów byli nauczyciele przedmiotów: Wioletta Morawiak ( historia, wos), Anna Macoch – Jura (język angielski), Katarzyna Zemła (geografia), Jacek Paca (w-f).

Jako pierwsza wystąpiła grupa realizująca projekt z historii, temat: "Średniowieczne narzędzia tortur". Aby wprowadzić widzów w nastrój grozy w tle słychać było muzykę z horroru. Uczniowie zaprezentowali najbardziej "popularne" narzędzia tortur średniowiecznych takie jak dyby, madejowe łoże, krzesło przesłuchań, maska wstydu, buty pokutne i inne. Narzędzia były wykonane przez uczniów, z dużą precyzją, nie odbiegały od pierwowzoru. Sceneria przypominała muzeum historyczne. W Polsce najczęściej używane były dyby dla chłopów pańszczyźnianych. Wśród oglądających cieszyły się one największym zainteresowaniem. Projekt miał na celu zapoznanie się z kulturą średniowieczną – mroki średniowiecza, ale również zmuszenie widza do refleksji, że każdy wiek ma swoje średniowiecze.

Druga grupa przygotowała projekt z języka angielskiego "Irlandia - szmaragdowa wyspa". Uczniowie przedstawili ten kraj, podstawowe informacje: położenie, flaga, Dzień Świętego Patryka, a także kulturę, obyczaje, tradycję. Oglądający poczęstowali się typowo irlandzkim śniadaniem.

Następna grupa przygotowała projekt z geografii: "Galopem przez świat". Uczniowie przedstawili wszystkie kontynenty ich położenie, klimat, zróżnicowanie krajobrazowe.

Grupa czwarta przygotowała projekt z wychowania fizycznego pt.:"Organizujemy szkolny rajd rowerowy". Aby zachęcić innych uczniów do udziału w rajdzie rowerowym na wiosnę do Krakowa organizatorzy projektu przyjechali na rowerach. Przedstawili szczegółową trasę rajdu z punktami noclegowymi, oraz pokazali jak przygotować się na wycieczkę.

Ostatnia grupa przygotowała projekt z wiedzy o społeczeństwie: "Moja miejscowość wczoraj, dziś i jutro". Obejrzeliśmy wywiad z obecną panią wicewójt Katarzyną Kazimierczak, oraz filmik "Żarki Letnisko z lotu ptaka".Projekt podzielony był na trzy części Żarki Letnisko dawniej, dziś i w przyszłości. W części pierwszej i drugiej uczennice opowiedziały historię miejscowości pokazując zdjęcia znanych miejsc w czasach przedwojennych i współcześnie. Największą radość wzbudziły zdjęcia miejscowości jak mogłaby wyglądać w przyszłości. Organizatorzy projektu przygotowali foldery i pocztówki wykonane własnoręcznie przedstawiające miejscowość w czasie. Dzięki projektowi dowiedzieliśmy się jak młodzież chciałaby aby wyglądało ich otoczenie, ale i nauczyli się, że na komfortową przestrzeń musi wiele pokoleń pracować.

nasz patron

Szkoła Podstawowa
im. Pokoju
od 16.12.1961r.

Przydatne linki
Szkoła Podstawowa im. Pokoju w Żarkach Letnisku
ul. Szkolna 20, tel. (34) 314-63-15, e-mail: spzarki@neostrada.pl